antaltura.ewk.hu / Látnivalók

Városlőd Története.

 

 

 Adalékok Leveld-Városlőd Történetéhez.

https://leveldiensis.hu/

A rendelkezésre álló ismeretekből összeállította Perlaki Antal.

 Városlődön az úr 2019. esztendejétől. 

 

Felhívás közreműködésre!

 Az adtabázis bővítése érdekében, tisztelettel felajánlom MINDENKINEK, ha saját gyűjtését meg kívánja osztani velünk az olvasóval, megfelelő hivatkozással, vagy saját véleményét névvel elküldi, a perlaki60@gmail.com-ra én változtatás nélkül szívesen beteszem a kért helyre (témakörhöz, oldalra, mondatok közé).

A cél hogy egy minél teljesebb, gazdagabb képet kapjunk településünk múltjáról.

Jogi közlemény!

A honlap képi vagy szöveges tartalmának vagy ezek elemeinek felhasználása a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. rendelkezései szerint történhet.

 

Bevezetés.

    A MULT-at megismerni, és tisztelni kell. Nem kell a múltban élni ahhoz, hogy megismerjük, megismertessük a reánk bízott nemzedékekkel. Megismertetni, továbbadni, hogy a szép és jó dolgokat tovább vigyék, a rosszakat megcselekedni nehogy bárkinek még egyszer eszébe jusson.

    Városlődről az első tudósítást Mátrai Gábornak, a nyelvésznek a Magyar Tudományos Akadémián 1850-ben elhangzott előadásából ismerjük, amelyben az Érdy-kódex keletkezési helyének vizsgálatával kapcsolatban rámutat:

    „Kutatásom sajnos azon tapasztalatra vezetett, hogy a magyar egyházi történetek írói a hazánk béli néma barátok szerzetére minden egyéb szerzetnél legkevésbé fordíták figyelmöket, pedig már csak e hajdankori kincsünk is elég ösztönt gerjeszthet bennünk az egykori eredethelye utáni fürkészetre. Azzal szoros kapcsolatban lévő magyarhoni carthausiak iránt eddig elhanyaglott búvárkodásra.”

    Azóta, az idők folyamán Városlőd település igen gazdag és jelentős történelmével, már régóta egyre többen foglalkoztak, foglalkoznak. Sok anyagban ismétlések azonosságok vannak. Ebben is, hiszen a teljes anyag a sok különféle fellelhető publikációból lett összeállítva. Feltűnnek viszont téves, kevésbé hihető, forrásokkal kellően, vagy egyáltalán nem alátámasztott munkák. Sok adat a későbbi, igazolható értesülések miatt vált tévessé, vagy éppen megerősítik azt.

    Mindenki előtt ismert tény, hogy ugyanazt az eseményt, két vagy több ember több féle képen látja, értelmezi, éli meg. Így utólag nehéz a valódi történések nyomára bukkanni, ezért minden esetben szükséges megjegyeznem: Eddigi ismereteim alapján.

    "Később – ha vesszük a fáradtságot, hogy mélyebbre ássunk –, rájövünk, hogy az igazságnak többféle verziója létezik. A gyors információáramlás korában különösen fontos a kritikus gondolkodás. Az internet lehetővé teszi a hasznos ismeret azonnali beszerzését, de egyidejűleg kaput nyitott a szemét számára is. És abból is van bőven… Ha hallunk, vagy olvasunk valamit, csak akkor higgyük el, ha utánajártunk és legjobb tudásunk szerint meggyőződtünk róla, hogy az valóban helyes."

Kocsis Gábor

„Mindenben kételkedni és mindent elhinni egyaránt kényelmes álláspont.

Mindkettő megkímél bennünket a gondolkodástól.”

Jules Henri Poincaré

    Koppányi István 1984-ig gyűjtött, és 1991-ben kiadott igen gazdag, és az élet minden területére kiterjedő 240 oldalnyi „Városlőd Története” című munkáját folytatni kellene. Megörökíteni, megmenteni az azóta történt eseményeket, az utókornak. Összegyűjteni a még fellelhető hiteles információkat, adatokat.

Sokévi kutatás és adatgyűjtés után, arra az elhatározásra jutottam, érdemes lenne a nagy mennyiségű adatot egy egységbe összedolgozni, hogy a témakör után érdeklődőknek ne kelljen még egyszer a már fellelt anyagokat újra felkutatni. Energiájukat inkább újabb, eddig nem ismert részletek felkutatására fordítsák.

    Az alábbi munkában igyekeztem a lehető legtöbb állítást / kijelentést forrásanyaggal (Saját tapasztalattal, véleménnyel.) alátámasztani. A lehető legnagyobb részletességgel, minél több eredeti igazolás bemutatásával egy-egy témakört kidolgozni, tehát nem egy befejezett kész munkáról, hanem egy remélhetőleg még sokáig bővülő, mind gazdagabb anyag alapjáról van szó.

    A kedves érdeklődőnek figyelmébe ajánlom a hivatkozások mögé is betekinteni. Lehet csak egy-egy mondatos forrásmegjelölés, egy vagy több fotó, de akár több oldalas érdekes értesülés is található az aktuális témához.

    Mivel ez nem egy nyomtatott könyv, a mai technikai lehetőségek kihasználásával folyamatosan bővíthető adathalmaz hozható létre. A cél: egy hivatkozásokat (jegyzeteket) is tartalmazó kronológiai és topográfiai adatbázis létrehozása. Amely alapján azután vita is indulhat egy-egy adat hitelességéről.

    Még egyszer buzdítok mindenkit, egyéni gyűjtéseit, nevével vagy forrásmegjelöléssel, ossza meg velünk, az olvasóval.

    Remélem jelen munka sok érdeklődőnek lesz érdekes olvasmány. További kutatásokhoz kívánok mindenkinek kitartást és kellő alázatot. W.I.N.

Perlaki Antal

Városlőd